WOŚP W ŚRODZIE ŚL., MALCZYCACH, MIĘKINI I KOSTOMŁOTACH

Opublikowano: wtorek, 17, styczeń 2017

wosp 0 025 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Nadal trwa jednak liczenie środków, jakie zgromadzono podczas niedzielnych kwest. Jak przebiegały finały na terenie naszego powiatu i ile pieniędzy uzbierano?

W tym roku na terenie powiatu średzkiego w kweście na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowano w czterech gminach naszego powiatu: Środzie Śląskiej, Miękini, Malczycach i Kostomłotach. Zapytaliśmy w sztabach, jak przebiegały finały i jakie kwoty udało się uzbierać wolontariuszom.

Środa Śląska

W naszym mieście serce sztabu WOŚP znajdowało się w PZSP nr 1 przy ulicy Wrocławskiej. To właśnie osiemnastu uczniów szkoły od godziny ósmej rano przez osiem godzin kwestowało na ulicach naszego miasta.

- Pogoda sprzyjała, Średzianie bardzo chętnie włączali się do akcji. Kierowcy na widok wolontariuszy sami zatrzymywali się i wrzucali pieniądze do puszek. Opiekunowie (Izabela Kata, Lidia Galas, Agnieszka Bogucka-Pełka) zadbali o ciepłe przekąski i napoje dla wolontariuszy, pomagali im podczas rejestracji oraz nadzorowali liczenie zebranych środków – opowiada o kweście Lidia Galas. 

Poza kwestą sztab zorganizował również licytacje orkiestrowych gadżetów – m.in. koszulek, kalendarzy, zegarka, książki. Jak informuje Iwona Nowak, szef sztabu, największym zainteresowaniem podczas licytacji cieszyły się koszulki z logiem orkiestry i zegarek.

- Podczas tegorocznej edycji WOŚP udało się nam ubierać 11.318zł 53gr z kwesty i 600zł z licytacji. To znacznie więcej niż w roku poprzednim, kiedy podczas finału zebraliśmy ponad dziesięć tysięcy – mówi o akcji Iwona Nowak.

Miękinia

Z kolei w Miękini tegoroczna kwesta na rzecz orkiestry została przeprowadzona przez młodzież szkolną. Dzięki zaangażowaniu młodych mieszkańców gminy Miękinia uzbierano kwotę 7.800zł.

Kostomłoty

W Kostomłotach o godzinie 16. rozpoczął się koncert, w którym występy artystyczne przeplatano licytacjami gadżetów WOŚP, a także przedmiotów przekazanych przez mieszkańców. W tym dwie książki napisane i zilustrowane przez mieszkankę Lisowic.

- Zaczęliśmy o godzinie 16. występem zespołu baletowego „Śnieżynki” . Na scenie zaprezentowali się również laureaci konkursu Mam Talent organizowanego w GOK w Kostomłotach – opowiada o wczorajszym koncercie Dorota Strzelecka z GOK w Kostomłotach. - Podczas finału na scenie zaprezentowała się również grupa taneczna JAST. Jesteśmy bardzo zadowoleni z finału – dodaje.

Poszczególne występy poprzedzono licytacjami, podczas których największym zainteresowaniem cieszyła się malutka koszula dziecięca z logiem orkiestry zlicytowana za 400zł, a także poduszka zlicytowana za 350zł.

- Już po raz dziewiętnasty przy GOK w Kostomłotach organizowaliśmy Finał WOŚP. W tym roku udało się nam zebrać kwotę 18.553zł. To o ponad siedem tysięcy więcej niż w roku poprzednim – mówi o zbiórce szef sztabu w Kostomłotach, Jadwiga Sroga.

Malczyce

W Malczycach blisko sto osób wzięło udział w koncercie, jaki o godzinie 17. zorganizowano w Szkole Podstawowej w Malczycach. Na scenie podziwiać mogliśmy występy przedszkolaków i uczniów malczyckich szkół. Gwiazdą tegorocznego finału była laureatka programu Mam Talent Liliana Iżyk. O godzinie dwudziestej uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać nad Odrą pokaz fajerwerków. Podobnie, jak we wszystkich gminach, również i w Malczycach podczas koncertu przeprowadzono licytacje. I podobnie, jak w Kostomłotach największym zainteresowaniem cieszyła się dziecięca koszulka z logiem WOŚP, którą tato jednej z występujących dziewczynek zlicytował za 450zł.

- Od godzin rannych na terenie gminy kwestowali wolontariusze – harcerze i uczniowie okolicznych szkół. W tym roku w gminie Malczyce uzbierano kwotę 21.300zł. To o pięć tysięcy więcej niż w roku poprzednim.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu finału i kwoty, jaką udało się nam uzbierać. Cieszymy się, że pomimo pogody, mieszkańcy wsparli nas swoją obecnością i licznie przybyli na finał, hojnie wspierając akcję Jurka Owsiaka – mówi Magdalena Kożuszko z GOK w Malczycach. - Powodzenie finału, to wielka zasługa naszych wolontariuszy i duża praca naszego sztabu Hufiec ZHP Środa Śląska. Duże podziękowania chcielibyśmy skierować również do rodziców dzieci występujących podczas finału, a także pań wychowawczyń z przedszkola i nauczycieli – dodaje.

Łącznie na terenie Środy Śląskiej, Malczyc, Miękini i Kostomłotów w niedzielę, podczas 25 Finału WOŚP uzbierano prawie 60 tys.

(isz), Fot. GOK Kostomłoty, Lidia Galas, Sztab Hufiec ZHP Środa Śląska

Środa Śląska

1 WOŚP1funkcjonariusze Słuzby Miejskiej wspierali akcję

Kostomłoty

1 DSC07876

1 WOŚP

Malczyce

1 malczyce14

1 malczyce16

1 malczyce34

Więcej zdjęć TU